Mistrzowie fotografii mody

W ciągu ostatniego stulecia fotografia czarno biała urosła do rangi dziedziny sztuki. Dzieła najlepszych fotografów można zobaczyć już nie tylko w dobrych czasopismach, ale także w galeriach sztuki.

Wydawane są również albumy zbierające prace konkretnych autorów. Które nazwiska z branży fotografii mody należy koniecznie poznać? Jednymi z ważniejszych twórców są David La Chapelle i Annie Leibovitz.

Styl obojga wyróżnia się znacznym odrealnieniem, wyostrzeniem i groteskowością, ich dzieła są mocno zakorzenione w popkulturze. Zdjęcia La Chapell’a bywają bardzo pikantne i kontrowersyjne, tworząc jeden z cykli inspirował się ewangelią i postacią Jezusa.

Leibovitz stawia raczej na subtelność i baśniowość. Prawdziwą ikoną fotografii mody jest Mario Testino.

Fotografował niemal wszystkie supermodelki ze złotego okresu high fashion, dziś skupia się na portretach, między innymi brytyjskiej rodziny królewskiej. Jest również autorem ostatnich zdjęć księżny Diany.

Wymieniając najlepszych, nie sposób pominąć wieloletniego fotografa Vogue’a Stevena Meisela i Richarda Avedona – wspaniałego minimalisty, którego zdjęcia obezwładniają swoim pięknem. Warto wspomnieć również o Marcinie Tyszce, który od lat bardzo dobrze radzi sobie w świecie mody, robiąc zdjęcia dla najważniejszych magazynów.

www.comid.pl