Modystka. Zawód zapomniany?

biustonosze sportowe

Modystka wyrabia i sprzedaje damskie nakrycia głowy, a także ręcznie robione dodatki. Kapelusze, woalki do ślubu czy na pogrzeb, wianki do pierwszej komunii świętej i inne ozdoby to dzieła modystki. Modniarka posługuje się złożonymi urządzeniami w swojej pracy.

Imadło, parownica i spirytusowy palnik to tylko niektóre z nich. Czy zawód ten odchodzi w zapomnienie? Kiedyś, kobieta nie wyszła z domu bez odpowiedniego nakrycia głowy. Eleganckie panie miały swoje kolekcje kapeluszy, toczków i stroików na różne okazje.

Teraz, ekstrawaganckie kapelusze można spotkać jedynie na wyścigach konnych czy na uroczystościach weselnych. Co prawda, moda na kapelusze wraca, ale nie wszyscy za nią podążają. Słyszymy o światowej sławie projektantach kapeluszy, ale mniej znani modyści nie mają tak pełnych rąk roboty.

Mimo to, można spotkać pracownie modystek. Szczególnie popularne są nakrycia wykonywane na zamówienie i dostosowane do okazji, stroju i kształtu głowy. Dobrze sprzedają się mini toczki, a także fantazyjne ozdoby ślubne.