Okna bez smug – sprawdzone sposoby

https://beclever.eu/ producenci papieru w polsce

Czyste okna bez żadnych smug to bez wątpienia wizytówka każdego domu czy mieszkania. Lśniące szyby bez żadnego kurzu i plam po deszczu sprawiają, że nasze wnętrza od razu lepiej się prezentują. Taki efekt można jednak osiągnąć w dość prosty sposób. Wystarczy, że zastosujemy pewne sposoby, które nam w tym pomogą!

Najlepszy czas na mycie okien

Kiedy najlepiej myć okna, by nie pozostawić na nich żadnych smug? Podczas wiosennych porządków czy przedświątecznych przygotowań? Musimy pamiętać, że by mycie okien dało właściwy efekt należy robić to we właściwej porze dnia i przy odpowiedniej pogodzie. Na pewno nie należy zabierać się za to w słoneczny, upalny dzień. Gdy słońce pada na szyby, woda, którą używamy do mycia znacznie szybciej paruje, pozostawiając na oknach nieestetyczne plamy, zacieki i smugi. Złym pomysłem jest także mycie okien podczas mrozu. Wtedy to kropelki wody mogą szybko zamarzać i utrudniać mycie szyb. Zatem, kiedy najlepiej zabrać się za domowe porządki? Najlepszym czasem na mycie okien jest pochmurny, bezdeszczowy dzień lub dzień dość słoneczny, ale tak, by promienie nie padały bezpośrednio na myte szyby.

Wykorzystajmy moment zacienienia okien. Dla okien północnych będzie to niemal cały dzień. Z kolei okna południowe będą zacienione do ok. 11:00 lub po 15:00. Wschodnie od 11:00, a zachodnie do 15:00.

Mycie szyb mikrofibrą lub nylonem

Nie bez znaczenie pozostaje również kwestia tego, czym będziemy myć okna. Bardzo dobrym sposobem jest użyciem ściereczek z mikrofibry, które zapewnią czyste szyby bez smug, a za to z wysokim połyskiem. Miękkie ściereczki o cienkich z włóknach z łatwością zbierają kurz i zabrudzenia nawet na sucho. Cechują się również dobrą chłonnością wody.

Jeśli do mycia okien wykorzystujemy ścierki z mikrofibry, to nawet nie musimy używać detergentów! Wystarczy sama woda. Innym sposobem, wykorzystywanym zapewne przez nasze mamy czy babcie, jest mycie okien tkaninami nylonowymi, np. rajstopami z nylonu. Najpierw należy umyć okna na mokro, później przetrzeć je czystą szmatką do sucha, a potem okrężnymi ruchami wypolerować szyby rajstopami. Działa!

Ocet dobry na wszystko

Ocet to naturalny środek chętnie wykorzystywany do domowych porządków. Sprawdzi się także przy myciu okien! To dla wielu najlepszy sposób na czyste okna bez żadnych smug. Najpierw należy przygotować wodny roztwór octu. W tym celu do wody dodajemy ocet jabłkowy lub spirytusowy w proporcji 1:5. Jeśli zapach octu jest dla nad zbyt mocny, do mieszanki warto dodać parę kropelek olejku eterycznego, np.

herbacianego czy pomarańczowego. Tak przygotowanym roztworem myjemy szyby, a później osuszamy je ręcznikami papierowymi.

bahtale-roma.pl