Okna do domu energooszczędnego – jakie wybrać, by nie żałować swojej decyzji?

nowoczesne klamki https://www.meblehoreca.pl/oferta/krzesla-bankietowe

Energooszczędne rozwiązania materiałowe są coraz częściej wykorzystywane przez producentów. Nie inaczej sprawa ma się z oknami, z konkretniej z ich właściwym rozmieszczeniem i wymiarami. Okna powinny być profesjonalnie zamontowane, by wykazywały jak najniższy stopień przenikania ciepła. Musza być też właściwie rozmieszczone względem stron świata. Od strony południowej najlepiej umieścić te większe okna, a zrezygnować z nich od strony północnej. Pamiętajmy, że do strat ciepła mogą przyczyniać się nie tylko nieprawidłowo zamontowane okna, ale i niewłaściwie osadzone drzwi wejściowe.

Jakie są najlepsze okna energooszczędne?

Czym powinny wyróżniać się najlepsze okna do domu, w którym stawiamy na energooszczędność? Do produkcji takich okien wykorzystuje się drewno z poszyciem aluminiowym. Dzięki takiemu materiałowi okna wykazują wysoki stopień izolacyjności. Do wyboru mamy okna dwu lub trzyszybowe. Modele objęte są gwarancją producenta, która może wynosić od dwóch do nawet pięciu lat. Cena takich okien wykonanych z drewna waha się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. Koszt okien jest bardzo często ustalany indywidualnie z uwzględnieniem niestandardowej kolorystyki, montażu, a także innych dodatków.

Innym wyborem do domu energooszczędnego mogą być okna wykonane z PCV. Najlepsze modele powinny wyróżniać się wysoką izolacyjnością akustyczną. Z kolei współczynnik przenikania ciepła w takich okna plasuje się na poziomie od 0,7W/(m2k). Oznacza to, że współczynnik ten jest zgodny z normami dla typowych okien energooszczędnych. Warto wiedzieć, że szyby w oknach znacznie skuteczniej chronią przed utratą ciepła niż sama rama okienna. Tu również możemy wybrać okna dwu lub trzyszybowe.

W domach energooszczędnych lepiej sprawdzą się te ostatnie.

Okna łączące funkcjonalność i energooszczędność

Warto zdecydować się na okna, które będą nie tylko energooszczędne, ale również funkcjonalne i ładnie prezentujące się. Mogą być zarówno drewniane, jak i z PCV. Lepiej sprawdzą się te trzyszybowe, choć i te dwuszybowe nie będą najgorszym wyborem. Trzy szyby pozwalają zachować świetne parametry izolacji cieplnej. Na szczególną uwagę zasługują okna z szerokim profilem zabudowy i wzmocnieniem profilu ze stali ocynkowanej.

Takie modele są znacznie solidniejsze i sztywniejsze. Nie zapomnijmy o uszczelkach, które muszą cechować się wysoką odpornością na działanie czynników zewnętrznych.