Po pierwsze – obserwacja

www.kdk.info.pl

Jeżeli w ogóle chcemy zauważyć, czy sprawdzić jak rozwija się nasze dziecko, to koniecznie musimy je obserwować. Nie można stwierdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo, jeśli nie mamy pojęcia, jakie robi postępy. Watro zaopatrzyć się w specjalnie przygotowane materiały, sugerujące, na jakim etapie życia dziecko powinno wykonywać dane czynności. Oczywiście nie należy brać ich dosłownie, gdy nasze dziecko nie robi czegoś, co według książki powinno już wykonywać.

Są to tylko wskazówki, a dziecko może je wykonywać, zarówno wcześniej, jak i później. Niemniej jednak taka obserwacja i zwracanie uwagi na takie sytuacje, pozwala w przypadku wystąpienia problemów, dać lekarzowi lepszy obraz i przyspieszyć diagnozę. Dlatego warto również notować daty, kiedy dziecko dokonało nowych postępów, jak pierwsze słowa, kroki, czy chwytanie przedmiotów. Nie trzeba od razu kupować specjalnych albumów noworodka, wystarczy zwykły notes, choć te kolorowe książeczki niewątpliwe stanowią wspaniała pamiątkę.

Pamiętajmy również, a właściwie przede wszystkim o tym, aby obserwować nie tylko, kiedy dziecko zaczęło na przykład chodzić, ale jak to robi. Jeżeli od kilku miesięcy stawia w nieprawidłowy sposób stopy, kierując je do środka, na zewnątrz lub jeszcze w jakiś inny nienaturalny sposób. Jest to pierwszy sygnał do zwrócenia uwagi na ewentualne wady postawy, czy inne wady rozwojowe. Dlatego pamiętajmy o tym, że bardzo ważną rolę odgrywa systematyczna i prawidłowa obserwacja postępów w rozwoju dziecka.