Szklany ekran niebezpieczny dla rozwoju dziecka

Niestety telewizor, który stanowi nieodzowny element każdego domu, a dzisiaj nawet i pokoju nie ma żadnego dobroczynnego wpływu na rozwój dziecka. Okazuje się jednak, że szklane ekrany praktycznie nie są wyłączane w ciągu dnia. Nie tylko sadzamy dzieci przed telewizorem, ale także gra on gdzieś w tle podczas innych czynności. Wstajemy rano i pierwsza czynność, jaką wykonujemy, to włączenie programu dla dzieci.

Mamy czas dla siebie, a nawet na małą drzemkę. Następnie w trakcie śniadania czy obiadu, telewizor ciągle jest włączony nawet, gdy są to programy dla dorosłych. Jak odbiera to dziecko? Przede wszystkim podczas ulubionej bajki totalnie zatraca się w swoim świecie, a gdy nawet nie jest zainteresowane aktualnym programem, mimo wszystko nie jest w stanie skupić się całkowicie na innej wykonywanej czynności. Skutkuje to przede wszystkim zaburzeniami koncentracji w trakcie nauki, zachowaniami agresywnymi na wielu płaszczyznach życia.

Niestety nie raz słyszy się zdanie: „włącz mu bajkę będzie spokój”. Jednak owa bajka nie zawsze jest przeznaczona dla dziecka. Nie bez powodu mamy podział wiekowy danych programów, a i tak ich nie przestrzegamy. Brak kontroli nad tym, co ogląda dziecko ma niewątpliwe negatywny wpływ na rozwój emocjonalny dzieci.

Dlatego też pamiętajmy o tym gdy włączmy odbiorniki, gdy w pobliżu jest małe dziecko. Starajmy się ograniczać kontakt z telewizyjnym światem do minimum oraz włączajmy raczej programy edukacyjne niż niekoniecznie ładne bajki.